Rozhovor s vynálezcem e-cigarety
10.10.2018

Rozhovor s vynálezcem e-cigarety

Přinášíme vám přeložený rozhovor s vynálezcem elektronické cigarety Herbertem Gilbertem.

Nedávno jste měli možnost si na našich stránkách přečíst článek o historii elektronických cigaret. Byla v něm i zmínka o vynálezci Herbertu Gilbertovi, který jako první v roce 1963 přišel s konceptem e-cigarety, z něhož vychází všechny současné elektronické cigarety. Magazínu ecigarettedirect.co.uk se podařilo udělat s Herbertem Gilbertem rozhovor a my vám přinášíme jeho překlad.

Herberte, co jste dělal předtím, než jste vynalezl e-cigaretu?

Odpromoval jsem na vysoké škole s titulem bakalář v oboru obchod a poté jsem šel rovnou do války. Jsem válečný veterán z Korejské války. Můj otec měl vrakoviště v Beaver Falls v Pensylvánii, kde jsem pak začal pracovat. Jsem prostě normální, logicky uvažující chlap. Právě logika je mou největší předností.

Kouřil jste?

Jasně… léta jsem kouřil dvě krabičky denně. Asi před dvaceti lety jsem s tím sám přestal.

Co vám vnuklo myšlenku pro váš vynález?

Jsem logicky uvažující člověk a logika mi říká zjistit, jaký je problém a najít pro něj řešení. A ten problém, jak jsem zjistil, je ten, že když pálíte listí a dřevo, i když to třeba děláte u sebe na dvorku, vytváří se něco, co nikdo nechce vdechovat.

Dám vám příklad. Můžete žvýkat listy salátu… to je pro vás dobré. A třeba taková skořice je jako kůra stromu, ani ta vám neublíží… ale… když je usušíte, rozemelete, dáte dohromady, zabalíte je do velkého papírového pytle a zapálíte, ty výpary nejsou nic, co byste chtěli vdechovat. Když to řeknu úplně zjednodušeně, žádný problém by nenastal, pokud by nebylo přítomno hoření. Heuréka!

Musel jsem teď akorát přijít na to, jak se zbavit ohně. Pak jsem si uvědomil, že oheň používají i v pekárně mé tety, když z mouky pečou chleba nebo sušenky… takže, jaký je v tom rozdíl? Oni to totiž nepálili, ale pekli a to aroma bylo vlastně navíc. Nikdo taky nekřičel: „ta pec hoří, lehněte si na zem a odplazte se pryč“. Tehdy jsem si vzpomněl, jak se dělá čaj. To vyřešilo můj problém. Pomocí logiky jsem musel přijít na způsob, jak nahradit hořící tabák a papír zahřívaným vlhkým ochuceným vzduchem.

Postavil jste někdy prototyp?

S technologií dostupnou v roce 1963 jsem se rozhodl, že baterií poháněný zdroj zahřívání by měl stačit… a tak se zrodila první elektronická cigareta. Ano, postavil jsem prototypy a použil jsem různými příchutěmi ochucenou vodu jako páru… a ono to fungovalo.

Dochovaly se některé z nich?

Bohužel nezachovaly. Sklad na vrakovišti v Beaver Falls, kde jsem měl všechny věci, vyhořel. Žádné mi tak nezůstaly.

Jak se váš design lišil od současných elektronických cigaret?

Dnes neexistuje elektronická cigareta, alespoň z těch, které jsem viděl, jenž by nešla ve šlépějích mého původního patentu. Možná je to jinak sestavené, má to jiné rozměry a ovládá se to jinak, ale stále to vychází z mých patentových výkresů.

Proč nebyl váš design nikdy uveden do výroby?

Těm, který jsem to kdysi ukázal, to udělat mohli, ale raději si počkali, až vyprší moje patentová ochrana a pak zaregistrovali své verze. Ukazoval jsem to chemickým společnostem, farmaceutickým společnostem i tabákovým firmám a všichni udělali to, co udělali, aby ochránili své trhy. Jsem si jistý, že mnoho skvělých vynálezů, které mohly lidem prospět, ať už v minulosti nebo dnes, bylo podobným způsobem potlačeno. Je to tak, jak mi řekl John Cameron, načasování je klíčové a já předstihl svou dobu. Navíc jsem žil v letech nejsilnějších reklamních kampaní tabákových společností.

Existují důkazy, že tabákové společnosti potlačovaly zdravější alternativy, protože jejich výroba a marketing by znamenaly přiznat, že kouření je zdraví škodlivé. Myslíte si, že je tohle váš případ?

Jen říkám, co se stalo mně a mému patentu před padesáti lety. S tím, jak se nyní velké tabákové společnosti více zaměřují na své vlastní elektronické cigarety, logika mi napovídá, že už se to neděje a nebude se to dít ani v budoucnosti.

Bylo by podle vás zařízení produkující tabákem ochucený vzduch úspěšnější než to, produkující páru?

Ne. Velkou roli hraje u kuřáků i fyzická závislost (další je chemická) – něco držet, s něčím si hrát, něco vyfukovat. Bez efektu vydechování páry, což lidem simuluje pocit kouření, by to dle mého názoru nefungovalo tak dobře.

Jak se díváte na elektronickou cigaretu Ruyan, kterou vynalezl Hon Lik? Berete ji jako takovou evoluci vašeho designu, nebo něco, co se vydalo úplně jiným směrem?

Jestliže to chodí jako kachna, má to nohy jako kachna, má to zobák jako kachna, plave to ve vodě, kváká to a vypadá to jako kachna… je to kachna.

Jaké jsou vaše názory na snahy různých vlád a protikuřáckých organizací o omezení nebo zákaz elektronických cigaret?

Logika mi říká, že je to kombinace neznalosti a strachu z něčeho neznámého. Můj názor je ovšem takový: „Děláte si srandu?“

Co vím, tak ničemu se nepodařilo zamezit nárůstu kuřáků, ani legislativě, ani speciálním krabičkám, ani varováním, ani úmrtím. Věřím však, že můj vynález je první šancí, kterou máme. Dokažte mi opak. Myslím si, že zákonodárci by měli dělat všechno, co je v jejich silách, aby tuto situaci vyřešili a hlavně by se měli snažit dokázat, že to opravdu funguje. Jakmile totiž pochopí, že všechno špatné může být a bude odstraněno, tak raději než s tím bojovat, by měli lidi podpořit v používání e-cigaret a v jejich kompletní náhradě klasických cigaret.

Jak vidíte budoucnost elektronických cigaret?

E-cigarety určitě mají budoucnost, o tom není pochyb. A jak povědomí o nich roste, poroste i trh a já jsem pyšný, že jsem to byl právě já, kdo to odstartoval.

Nahoru

Důležité informace


Zákaz prodeje elektronických cigaret osobám mladším 18 let.

Pro správné fungování webu a analýzu návštěvnosti potřebujeme využívat několik externích služeb společnosti Google (Analytics, reCaptcha) a od Vás potřebujeme souhlas s jejich využitím. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat (vyvolejte znovu okno přes odkaz "Cookies" v patičce webu).